
Lágyindító kapcsolás
Felhívnám mindenkinek a figyelmet hogy 230V-al működik a kapcsolás, ezért kellő figyelmet kell fordítani az építés és beépítés során az érintésvédelmi szabályokra!
Az áramkör célja, hogy elkerülhető legyen a toroid transzformátor bekapcsolásakor, a nagy áramfelvétel (bekapcsolási áram). Egy 400-1000 Wattos toroid transzformátor nagyot 'ránt' a hálózaton. Ez akár több 10 Amper is lehet, mely nem a házi kismegszakítók álma :) Természetesen használható kisebb teljesítményű transzformátoroknál is. Én most is arra használok egyet.
A probléma forrása az, hogy a toroid transzformátor a felépítéséből adódóan bekapcsoláskor nagy tranziens áramokat vesz fel, ami a vasmag geometriájából adódik. A megoldás pedig az, ha viszonylag kis feszültséggel felmágnesezzük a trafó vasmagját. Amikor már ez kellő mértékű, akkor rá lehet kapcsolni a 230V-ot.
Ez a kapcsolás 2kW-os toroid trafóig nyugodtan használható.
Az áramkör közepén található egy egyenáramot előállító egység, ami a megfelelő feszültséget/áramot állítja elő a 24 V-os relének. A C2-es és a C3-as kondenzátorok feltöltődése kb. egy- másfél másodpercig tart, addig a relé nem húz be és az áram a kerülő vonalon halad a 4 darab 10 Ohmos ellenálláson, ez a feszültség és áram kellően felmágnesezi a vasmagot, aztán a relé meghúz és azon keresztül folyik tovább az áram.
A biztosíték értéke egyszerűen a trafó teljesítménye alapján számítható. A biztosíték lassú kioldású legyen (T-jelzésű)
I=P/U
Az 5 Wattos ellenállások lábait szigeteljük, ne úgy, mint én :) A 230V-os vezetősávokat vastagon ónozzuk be! Távtartókkal szereljük a dobozba, ügyelve a szigetelésre!
Sikeres építést kívánok mindenkinek!


Legújabb írás:

2021. február 08. 13:37