Méréstechnika

Sugárzásmérő készülék


A kapcsolás egyetlen komolyabb beruházást igénylő része Geiger-Müller cső. Ennek az üzembehelyezésekor ügyelni kell a helyes polaritásra, különben az egész nem műkődik, de kárt nem tesz benne.

A kapcsolás működése a következő:
Az N nyomógombos érintkező-kapcsoló egy-egy megnyomásával, illetve megszakításával a Tr transzformátor primer körébe kapcsolt telep árama megszaggatható. A megszakításkor a transzformátor szekunder meneteiben nagyfeszültségű csúcsok jelennek meg. A transzformátor szekunder körében levő miniatűr gyújtógyertya (pl. amit a modellrepcsiknél használnak) a feszültségcsúcs hatására átível és zárja a C kondi áramkörét, amely ennek hatására feltöltődik. A feltöltődés polaritása az ábra szerinti kapcsolásban olyan, hogy megfelelő polaritású és nagyságú egyenfeszültség áll elő a Geiger- Müller cső működéséhez. Ha az N nyomógombbal a töltési folyamatot 20-30-szor megismételjük, a szükséges feszültséget (800-1000 Volt) megkapjuk.

A C kondi előbb leírt módon való feltöltésével a számlálócső több percig üzemképes. Ezt az időt az N gomb nyomogatásával meghosszabíthatjuk.

A kisülések által okozott kattogások kellő felerősítésére egy tranzisztoros erősítőfokozatot kapcsolunk a Geiger-Müller cső áramkörébe. Ennél az 1M ohm-os ellánállás a túlterhelés ellen védi a tranzisztort.

A fejhallgató, amellyel a sugárzás erősségére jellemző szaporaságú kattogást hallgathatjuk, a tranzisztor emitterkörében helyezkedik el. Alkalmas fejhallgató típus a mágneses rendszerű 4k-ohm-os kivitel.

A készülékben alkalmazott transzformátor áttétele 7000:4-hez. (kisméretű kimeneti transzformátor) Tranzisztorként célszerű germánium alapanyagú kisfrekvenciás példányt (pl. OC1072 stb.) felhasználni.

Érzékenységére jellemző, hogy már a karórák radioaktív számlapjára is élénk kattogással jelez. (inkább ilyennel próbáljuk ki ne egy uránröggel)

A készülék alfa- és gammasugárzás jelzésére alkalmas.
Nézettség:

Szint:
  

Szavazat:

Készült:
2005. szeptember 02. 12:50
Jelenleg nincs dokumentum a cikkhez.

Vélemény:
9

Szavazat:
11

Mai látogató:
2

Utolsó látogatás:
Ma 01:39:10

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
3,8
11
  6  ★★★★★
  1  ★★★★
  2  ★★★
  0  ★★
  2  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

Csupán apró észrevételek a cikk olvasása után:

1. A GM számlálócsövek jellemzően 450-550 V közi ú.n. platófeszültségen működnek. Ha 1000 V-ot kapcsolunk rá, akkor esélyes, hogy a csőben levő nemesgáz és a GM cső holtidejét csökkenteni hivatott alkoholgőz véglegesen ionizálódik, vezetővé válik, azaz "annyi volt" a GM csőnek....
2. A készülék a GM csövek vákumcső-sajátosságaiból eredően, valamint az alfa sugárzás ionizált anyagrészecske-jellege következtében ALKALMATLAN az alfa sugárzás észlelésére, ugyanis az alfa-részecske képtelen áthatolni a vákumcső külső falán! A GM csövek jellemzően a gammát érzékelik, de egyes csövek (pl. a CTC 20-as orosz cső) a bétát is "érzi"....(A kétféle sugárzás közt alkalmas anyagú árnyékolólemezzel lehet különbséget tenni.)

naposcsibe   2018. május 22. 16:27:28

Az a nyomógomb alapállapotban (ha nem nyomom) zárt vagy nyitott?

Hibás Győző   2013. június 16. 20:36:43

korosi.adam3
Előbb olvass aztán kérdezz!
Minden le van írva a cikkben.

jani   2013. április 14. 14:24:18

Sziasztok!

Engem érdekel ez a kapcsolás, de egy-két dolog nem tiszta.. A trafó feletti egymással szembeni nyíl G betűvel jelölve az mi? A másik kérdésem, hogy ilyent hol lehet venni, illetve ilyen paraméterekkel bíró trafót hol lehet beszerezni?

Köszönöm előre is válaszotokat!

Üdv.: Ádám

korosi.adam3(@)-zárójel nem kell-gmail.com   2013. február 28. 01:42:32

a 4KOhm os az FEJHALGATO nem pedig hangszoro,aki jobban figyel eszreveszi,es gondolhatjatok hogy nem egy oriasi hangszoroval a kezunkben megyunk majd sugarzast keresni... 4kohm os FULES:)

Tamas   2012. szeptember 09. 10:38:31

Hát éppen lehet 4 kiloOhm... nem értem mi vicces van ezen...
És két helyen is le van írva úgyhogy nem hiszem hogy elírás!
Nem láttál még ilyet? Képzeld úgyanúgy néz ki mint egy 4Ohmos, csak 1000szer nagyobb az impedanciája!
Ha egyszer majd találok egy ilyen csövet megépítem! Nem lehet olcsó...
Egy karórától élénken kattog, akkor képzelem mit művelhet ha tényleg gond van a sugárzás mértékével... :D

haho   2010. április 12. 20:34:02

AZ MOST TÉNYLEG EGY 4 KOHMOS HANGSZÓRÓ??
NEM 4 OHM??

kosaro(@)-zárójel nem kell-citromail.hu   2009. április 15. 19:52:53

Hol lehet ilyen Geiger-Müller számlálócsövet vásárolni?

vargajozsef(@)-zárójel nem kell-optimer.hu   2005. október 26. 17:17:15

Azt hiszem , hogy ha dinamós zseblápába építjük át, akkor mindenkét elem elhagyható belőle.Váltó villany generálódik dinamón. Az tudjuk transzformálni. A tranzsiztoros detektor részére 1 diódával nagyobb puffer kondival energiát lehet adni.
Környezet barátabb kivitel, nem kell elem se! Mindig üzem kész csak kicsit forgatni kell a dinamót!

willyam(at)freemail.hu   2005. szeptember 06. 12:24:22