Erősítők, előerősítők

Erősítő 2.1-es hangrendszerhez (2x25W és 1x50W)


Szeretném veletek megosztani az általam tervezett erősítő kapcsolási rajzát.

Tartalmaz egy TL072-őn alapuló előerősítőt, egy LM1036 által vezérelt hangerő és hangszínszabályzót, illetve 2 db TDA7262-t melyből az egyik hidalva van. Nem szükséges hozzá ±-os táp. Ha valakinek 4 csatornára van szüksége akkor nem hidalva építi az egyik IC-t, ha pedig csak 2-re akkor pedig mindkét IC-t hidalva építi meg. Névleges teljesítmény: 2x25W és 1x50W.

Fontos megjegyzés: A hangszínszabályzót és az előerősítőt külön transzformátorról kell meghajtani. Rengeteget olvastam utána és tapasztaltam, hogy közös trafó esetén vagy serceg, vagy egyáltalán nem működik normálisan a hangszínszabályzó. Az IC fogyasztása maximum 45 mA, így egy egyszerű paneltrafó tökéletesen megfelel a működtetéséhez.

Jó barkácsolást és sikeres építgetést kívánok mindenkinek.
Nézettség:

Szint:
   

Szavazat:

Készült:
2013. október 23. 09:14

Vélemény:
13

Szavazat:
15

Mai látogató:
2

Utolsó látogatás:
Ma 06:30:35

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
3,3
15
  3  ★★★★★
  4  ★★★★
  4  ★★★
  2  ★★
  2  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

A szimmetrikus táplálást ajánlanám, mivel aszimmetrikus esetén csak a pozitív félperiódust erősíti, nagy mértékben romlik a hangzás, a hang dinamikája, első sorban a mély hangtartomány ami kondenzátoron hangtartomány módosulás nélkül nem vihető át rendesen.
Azt az 50W-os kimenő teljesítményt tegyük hozzá hogy nem kis torzítás mellett lehet kivenni belőle, ha meg nézed az adatlapot a hozzá tartozó grafikonokból leolvasható a kimeneti teljesítmény-jelzaj/torzítás arány.
Kezdő zenehallgatásra meg fele a könnyű összeállíthatósága, és a kevés alkatrész igénye miatt, de igényes zenehallgatóknak nem ajánlanám, de ez csak az én véleményem.
Az IC-s végfokok és digitális hangszínszabályzók együtt dinamikailag elég rossz kombót alkotnak. laikusként nehezen veszi észre az ember a külömbséget, de ha az ember zenész vagy van zenei hallása azonnal észre veszi a zenei dinamika nagy mértékű csökkenését, ami eléggé el tudja rontani a minőségi zenehallgatás örömeit.

sanyaaa   2013. október 25. 00:35:49

Hello.
Egy pár megjegyzés:
Hidalt erősítő kimenet esetén nincs szükség kimenő kondenzátorra, mivel a két kimenet ellentétes fázisban van, így a 2 kimeneti pólus töltés különbsége ki egyenlíti egymást, feltételezve hogy a 2 végfok azonos erősítésre van beállítva.
Ha ez nem így van akkor komoly torzítás és alapzaj léphet fel, ami a hangszórós ésvagy az IC halálát okozhatja.
Az LM1039-ot nem ajánlanám személyes tapasztalat szerint, mivel hogy digitális ic-ről van szó nagy mértékben módosítja kéretlenül a jelet, le vágja a felső és alsó frekvencia tartományokat, rontja a hang dinamikáját.
Ha hangszín szabályzó kell akkor ajánlanám a műverősítős differenciál bemenetű fázisosztós megoldást, természetesen minőségi IC-vel.
Erre ajánéanám az NE5532AP-t, azért az AP-s mert lehet hogy drágább, de annak van a legjobb jel-zaj viszonya, az alsó frekvenciákat is át engedi(nem vágja a mély hangot).

sanyaaa   2013. október 25. 00:27:07

Miért van szükség a hidalt kimeneten kondenzátorokra?

valaki   2013. október 23. 22:12:19