Tápegységek

Szabályozható rövidzárvédett tápegység


A kapcsolás egy LM324-es, négyes műveleti erősítő IC-n alapul, amit egy három trazisztoros darlington emitterkövetővel 'fejeltek meg'. Az IC A részerősítője a hőkompenzált 6,8 V-os Zener-diódával képezi a nagy- stabilitású referenciafeszültség-forrást. A kimenetén levő P2-es (előlapi) potenciométerrel állítható be a tápegység kimenő feszültsége. A P4-es trimmer-potenciométer pedig a maximális kimenő kimenő feszültség beállítására szolgál (felcsavart P2 esetén). Az IC B részerősítője a hibajel erősítő.

Nem invertáló bemenetén P2-től kapja a vezérlést, míg az invertáló bemenetét a tápegység kimenetén jelentkező (terhelésváltozás okozta) feszültségváltozás vezérli. Ha csökken a tápegység kimenő feszültsége a 8-dik IC lábán növekszik a potenciál. A B op. amp. hajtja meg a tápegység darlington-kapcsolású soros áteresztő elemét. A D részerősítő és áramköre végzi a kimeneti áram limitációt. Az előlap P1-el állítható be a 'megszólalási' áramérték, míg a P3-as trimmer-potenciométerrel a maximális kimenő áramértéket állíthatjuk be.

Az Rx 0,2 ohmos huzalellenállás az áramkorlátozó figyelő ellenállása. D komparátorként üzemel, nyugalmi állapotban kimenete az LM324 27V-os tápfeszültségére van kiakadva. Az áram limitáció megszólalásakor kimenő feszültsége 0-ra esik és az 1-es lábra kötött 1 N4148-as diódán át lezárja a soros áteresztő elemeket. Az LM324 utolsó, C részerősítője vezérli az áramlimitációt kijelző LED-et. Nyugalmi állapotban a D kimenetén levő magas szint miatt C kimenete 0-n van (a 13-as invertáló bemenet). Áramlimitációkor C kimenete 27V-ra ugrik és a LED begyújt.

Ha nagy áramot kell hosszabb időn keresztül a tápegységnek leadni, előfordulhat, hogy az áteresztő tranzisztor hűtőbordája túlmelegszik. Ennek elkerülésére érdemes beépíteni elektronikus vezérlésű ventillátort, mely csak akkor kapcsol be, ha valóban szükség van rá.

Kísérleti áramköröket elindítani tökéletes. Érdemes feszültségmérővel kiegészíteni vagy akár ampermérővel is, így fullos műszert kapunk.
A kapcsolás egy módosított változata itt látható.
Nézettség:

Szint:
   

Szavazat:

Készült:
2002. február 02. 22:10

Vélemény:
26

Szavazat:
22

Mai látogató:
7

Utolsó látogatás:
Ma 16:52:30

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
4,0
22
  10  ★★★★★
  6  ★★★★
  4  ★★★
  1  ★★
  1  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

Én is megépítettem a kapcsolást tökéletesen muködik, ha kisseb feszültség kell tartosan akkor érdemes egy leágazást teni a trafora kisebb a veszteség. Nekem bevált.

plankl(@)-zárójel nem kell-frimail.hu   2006. október 31. 21:37:03

A kapcsolás tetszik de mi ez a sok számozás rajta össze vissza???

ghooost(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2006. szeptember 21. 23:47:56

Sziasztok!

40v -ra átlehetne alakítani a kapcsolást?

d-akos(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2006. február 03. 16:33:52

végülis megoldottam úgy hogy Rx -et több darabbol raktam össze, és az eredeti értékének megfelelő részéről kapja a kapcsolás a visszejelzést, mig a muszer a teljes Rx -en levő feszt méri.

ldi(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2005. június 05. 19:31:24

Azét egy 120W-os lineár táphoz egy előszabályozó is illene. Szélsőséges esetben rezsó a táp pl. 2V, 5A kimenet mellett akár 150W is lehet az elfőzött teljesítmény - cca 32V pufferfeszültségnél), ami már a tranyó halálhoz vezet (ez tuti)
@csaba:P3 értékének változtatása (tipp)

bit_vector(@)-zárójel nem kell-mailbox.hu   2005. május 12. 09:48:12

Hali !

Megépítettem az oldaladon levő LM324 -es tápot. Tök jó, csak át szeretném alakítani úgy, hogy a Rx kb 1.5 ohm lehessen. Azért hogy egy analog műszerrrel tudjak mérni kis áramokat ( feszültség esést Rx -en ) . Csak az a gáz, hogy ha ennyire megnövelem Rx -et, akkor az áramkorlát nagyon hamar beindul, de én szeretném, ha ugyanúgy le tudna adni a kapcsolás 2.5 A -t.

Segíts légyszi ha tudsz, mit kell ehez átalakítanom ?

üdv,
Csaba

ldi(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2005. március 27. 09:39:21