Hangos kapcsolások

HF erősítő darlington tranzisztorokkal (120W)


120W teljesítményű hangfrekvenciás erősítő TIP142 és TIP147 típusú végtranzisztorokkal. Mivel aránylag olcsón lehet ez a tranzisztort beszerezni, terveztem hozzá panelt, ami remekül bevált, semmi gerjedés, nem kell a párba válogatással különösebben küszködni, ha már egy szériából vannak, akkor jó! A bemeneti differenciál-erősítő tranzisztorait viszont célszerű összeválogatni, de elég egy jobb multiméter hfe - mérőjével. A nyugalmi áram beállítása után, (kb.50-80 mA) már dübörög a cucc. Tápot természetesen nem árt jól túlméretezni, szűrni (6800-10.000 uF), tápfesz ágakba biztosíték (4A), és kész. A tápfeszültség maximum +- 45V lehet. A sztereó változathoz egyszerűen kettőt egymás mellé fotóztam és kész. Nagyon kicsi zaj, nagy belső erősítés, szerintem kellemes, színezetlen hangkép. Már majdnem „csöves” hangzás.

Ja, a gerjedés jól elkerülhető megfelelő, csillagpontos vezetékezéssel. A trafó szekunderének közös pontja megy a táp-elkók közös pontjára, mindenhová innen kell külön vezetékkel vinni a testet. A bemeneti testpont, a hangszórók testpontja, külön-külön. A két nagy ellenállás (1 ohm) 9 vagy 11 wattos, amilyen van, mind a kettő elfér, csak kisebb ne legyen! A végtranzisztorok értelemszerűen szigetelten szerelendők, javasolnám, hogy valamilyen híddal leszorítani őket a bordához, mert ha a rögzítő csavar kilazul, akkor kész, vége! Szilikon zsír, stb. stb.

Működött szub erősítőként, de igen jól szerepelt hídba kötve is. Védelem van benne, de ne kelljen használni, ugyanis áramgenerátoros, és ott a végtranzisztor fűt, amig bírja, ha kicsi a hűtőborda, akkor ugye nem sokáig. Én kötöttem rá bekapcsolási koppanás gátlót és kimeneti DC figyelőt. Hasznos lehet egy ventillátoros hűtés is!

  Nyomtatott áramkör


nyomtatott áramkör  Bejelentkezés után működő funkció!
Nézettség:

Szint:
   

Szavazat:

Készült:
2006. február 21. 14:49

Vélemény:
153

Szavazat:
48

Mai látogató:
6

Utolsó látogatás:
2024. április 15. 22:17:58

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
4,3
48
  30  ★★★★★
  10  ★★★★
  3  ★★★
  2  ★★
  3  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

Sanzol: véleményem szerint a te erősítőd gerjed. Az erősítőknél ez nem ritka ha kihagytál egy szűrőkondit, nem az eredeti nyákkal csináltad meg, vagy esetleg hosszú vezetékeket illetve alkatrészlábakat használtál. Én nem ajánlom a 22mA es beállítást, mert az nem elég a keresztezési torzítás eltüntetéséhez, és a gerjedés is bármikor előjöhet, ami tovább növeli a torzítást, illetve csökkenti a kivezérelhetőséget. Először próbáld meg a gerjedés okát megtalálni.

gtean(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2007. február 05. 16:10:49

Valaki elküldhetné a nyákrajzot! Nagyon megköszönném!!!!!

simobike(@)-zárójel nem kell-gmail.com   2007. február 05. 15:31:48

Az üresjárási árammal kapcsolatban:
50mA-t ha beállítok elkezd melegedni a tranyó és egyre jobban kinyit és meg fel az üresjárási áram, és hiába van rajta hűté, egyre nagyobb áram, egyre jobban kinyit, majd mikor már elég meleg elszáll!!! Na most akkor mivan????lejjebb vettem az üresjárási áramot 22mA-re, és így jó!!!!
Elmagyarázná nekem valaki, hogy rossz valami, vagy mi van?

sanzol(@)-zárójel nem kell-tvnetwork.hu   2007. január 31. 14:15:35

intel-815ep elküldenéd nekem a nyákrajzot és a beültetési rajzot.
Szeretném én is megépiteni.
Előre is köszi

simon0723(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2007. január 28. 12:37:57

Lehet ezt hídalni?? és ha igen hogy szól, hány watt lesz?? a torzítás változik hidalásnál??

sanzol(@)-zárójel nem kell-tvnetwork.hu   2007. január 23. 22:00:40

Én is megépítettem ezt nagyon jóó nekem más nyákrajzom van de elküldöm bárkinek aki ir a mail cimemre.
Én a védelmet kihagytam mert szeretett felrobbani :D
Jah és BC300 as al üzemel hűtőzászlóval.

intel-815ep(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2006. december 29. 16:51:30

Köszönöm a segítséget, oszcilloszkópom ugyan nincsen de majd szerzek egyet, a hídbakötéshaz szükséges jelfordító előerősítőt már amúgy is meg szerettem volna vele mérni. Amúgy a bizonyos másik erősítőt pont én küldtem, bár nem saját terv, azért is merült fel a kérdés. Azt is megépítettem már, de hiába egyszerűbb, nagyon össze kell válogatni hozzá az alkatrészeket hogy tényleg jól szóljon. Ezzel nem volt ilyen bajom, és nagyon tetszik a kapcsolás.

bothtamas(@)-zárójel nem kell-fibermail.hu   2006. december 14. 16:51:19

Ez után természetesen nem fog az erősítő tiszta B osztályban üzemelni. Hozzátenném ha már a kérdés felmerült, hogy van olyan megoldás is (itt is vannak olyan erősítők), ahol egyszerőbben oldják meg a dolgot: simán két diódával eltolják a bemenő jelszintet a két tranzisztor között, de a legprofibb megoldás ez, hiszen itt úgy állítod be a nyugalmi áramot, ahogy te a legjobbnak látod, és az alkatrész szórás, és egyéb fent említett tényezők nem rontják le az erősítő tulajdonságait.

gtean(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2006. december 10. 11:20:46

Ez pedig alacsonyabb torzítást eredményez, de csak egy határig. Nyílván ennek az az "ára" hogy nagyobb lesz a disszipáció. Érdemes ezt a beállítást oszcilloszkóppal elvégezni, mert ott látod igazán hogy milyen lesz a kimenő jel, és azért is fontos ez, mert nagy frekvencián nagyobb nyugalmi áram kell a keresztezési torzítás kiküszöböléséhez, mint alacsonyabb frekvencián, így érdemes ezzel eljátszogatni egy hanggenerátor és egy oszcilloszkóp segítségével.

gtean(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2006. december 10. 11:15:19

Ez az előfesztíés, kb 0.6V környékén van, és azt eredményezi, hogy tranzisztotok már eleve nyitott állapotban lesznek, így amikor vezérlést kapnak, nem vonódik le a vezérlő jelből a nyitófeszültségük. Emiatt az előfeszítés miatt folyik rajtuk egy nyugalmi áram. Ha ez a nyugalmi áram nem elég nagy akkor a jel valamennyire torzított marad, minnél magasabb értékre teszed, annál inkább rákerül a munkapontja a tranzisztornak a lineáris szakaszára a kimeneti karakterisztikának.

gtean(@)-zárójel nem kell-freemail.hu   2006. december 10. 11:11:30