Erősítők, előerősítők

Hangkártya tuning


A tuning nem áll másból, mint a kimeneti műveleti erősítő (buffer) és a kapcsolás cseréje. Eredetileg valamiért fázist fordítanak a kimeneten a creative hangkártyákon aminek az okára még nem jöttem rá, de ha valaki tudja miért fordítanak fázist kérem írja meg.

A legfontosabb, hogy minden sallangot el kell távolítani a kimenetről, mint például a tranzisztoros némító áramkör, mert ez akár még torzíthatja is kimenetet, ha nem úgy működik ahogy kell, én ezért cseréltem ki a régi Audigy-n a kimenetet, mert gyakorlatilag klipeltette a némító áramkör a jelet.

Íme néhány kép az elkészült hangkártyáról:


Lássuk a kapcsolást:

Látható, hogy nincs benne semmi extra dolog, gyárilag a bemenetet elektrolit kondenzátorokkal csatolják ami rendben lenne, mert a DAC kimenete fél tápfeszen van de ilyen kondinak nincs helye a hang útjában, érdemes használni inkább kerámia kondenzátort, de a fólia még jobb. Arra ügyeljünk, hogy a nyákról szedjük le a felesleges csatoló kondikat és műveleti erősítőket, és csak az új áramkörre kerüljön a jel.

Én csak az első kimeneteket csináltam meg, mert nem használok 5.1-es űrtechnikát ezért nincs szükségem a többi kimenetre, de aki komplett házimozit üzemeltet ilyen kártyáról annak javasolt az összes használt kimenetet cserélni, mivel gondot okozhat, hogy a nem módolt kimenetek fázist fordítanak.

Műveleti erősítőből használhatunk bármilyet, én MAX412-t használok aminek elég húzós ára van (kb. 3000Ft), de aki ismeri a gyártót az tudja miért ezt használom :) Tökéletesen megfelelnek az OPA és AD műveleti erősítők is és ezekből már lehet kapni jó minőségűeket 1000Ft környékén, konkrét típusokat nem írok, mivel nem sok tapasztalatom volt eddig ezekkel az IC-kel. Aki nem tudja milyen is kellene neki az érdeklődjön szakmai fórumokon és segíteni fognak. Az NE5532 nagyon elterjedt típus, de nem javaslom a használatát, mert ugyan a technikai paraméterei nagyon jók, viszont a hangja nagyon gyenge, a TL072 pedig teljesen alkalmatlan ilyen célra, mert nagyon zajos és a hangja rosszabb az NE5532-nél.

Én személy szerint nem szeretem a FET bemenetű műveleti erősítőket, mert a mélyüket valahogy nem veszi be a gyomrom, viszont vannak akik csak arra esküsznek, én nem ajánlom. Az elkészült nyák rögzítése megoldható úgy is, hogy egyszerűen odaforrasztjuk a hátlemezre, de nagyon kell ügyelni arra, hogy nem érintkezhet az áramkör nullája a lemezzel, mert akkor iszonyatosan zajos lesz a rendszer.

Én sima kétszeres erősítést használok, de ez természetesen változtatható igények szerint, gyárilag két és félszeres erősítést állítanak be, de nincs szükség ekkora erősítésre és ha nem muszáj ne járassuk a műveleti erősítőt maximumon.

A tápfeszültséget vihetjük a műveleti erősítő eredeti helyéről is, de közvetlenül a hangkártyán lévő stabkockák lábáról is, szűrésnek pedig elég 10-47μF kondenzátor az elkészült nyákra, lehetőleg minél közelebb a műveleti erősítő lábaihoz és kiegészíthetjük még pár száz nanós fóliakondikkal is. A nullát viszont javasolt az eredeti IC lábáról szedni, különben igencsak zajos lehet a kimenet. Mivel eredetileg fázist fordítanak, az IC mindkét + bemenete nullára van húzva és ha innen vezetjük az új nyákra is a nullát akkor biztos nem lesz probléma.

Mivel nagyon egyszerű a kapcsolás, simán megrajzolhatjuk filctollal is a nyákot, de aki szereti szépen megcsinálni az ilyesmit persze megtervezheti számítógépen is, én nem szoktam furkálni, ha ilyen egyszerű dologról van szó inkább felforrasztom a felületre az alkatrészeket, még ha furat szereltek is.

Ennek a módosításnak a hátránya, hogy utána már nem dughatunk fülhallgatót közvetlenül a kimenetre, szóval jól gondolja meg mindenki aki használ fülest, hogy belevág-e a tuningba, igaz lehetne még használni nagy áramú műveleti erősítőket, mivel gyárilag is olyan van a hangkártya kimenetén (KA4556), de ezek általában nagyon gyenge hangminőséget produkálnak ezért is cseréljük le.

RMAA mérési eredmény (24Bit 48Khz):

Látható sajnos a két oldal hangerejében 0.2dB eltérés ez a bemeneti SMD alkatrészek pontatlansága miatt van.

Személyes tapasztalatom az, hogy ezután a módosítás után valamivel részletesebb lett a hangkép, viszont a térérzet az iszonyatosan jó lett, én úgy írnám ezt le, hogy eredeti állapotában olyan volt mintha előttem játszana a zenekar, most viszont olyan mintha a zenészek között ülnék :). A különböző hangszerek hangjai sokkal élethűbbek lettek és sok régóta hallgatott zenében hallottam meg olyan hangszereket amik "eddig nem is voltak a zenében".

Sok sikert kívánok az után építéshez és kellemes zenehallgatást mindenkinek.
Nézettség:

Szint:
 

Szavazat:

Készült:
2011. január 20. 06:43

Vélemény:
40

Szavazat:
21

Mai látogató:
9

Utolsó látogatás:
Ma 17:53:21

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
4,0
21
  11  ★★★★★
  2  ★★★★
  6  ★★★
  1  ★★
  1  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

Adam:
Miért? Neked milyen a hangkártyád típusa az alaplapon? Vagy egy alaplap típust mondhatnál esetleg.

IC   2011. január 23. 07:39:28

Tiltakoznék az alaplapi hangkártya leminősítésével, azt elismerem hogy lehet hogy általában gyenge minőségűek de nekem biztos hogy nem az.

ADAM   2011. január 22. 18:44:43

ez jo

Instal Shield Wizard   2011. január 22. 13:29:23

szia agressiv tetszik a Right-Mark oldal

tolts le a nyákmaratogepet

tavasz tunder   2011. január 22. 10:16:17

Amúgy megnézhető itt a teljes Right Mark-os mérési eredmény http://szuterin.dyndns.org/fullteszt.html

agressiv   2011. január 20. 23:02:53

Az alaplapi hangkártyák általában "minden az egyben" chipből álnak, vagyis egy tokban van DAC, ADC, Codec stb. és ezek nagyon gyenge hangminőségüek, még ha lenne is a kimenetükön buffer akkor sem lenne érdemes foglalkozni velük. Egy Audigy SE (amit én is moddoltam) már elég elfogadható DAC-al rendelkezik, de a Live 24 bit jobb és ezek manapság 2-3e Ft környékén beszerzhetők, az ASUS kártyákra nem érdemes pénzt pocsékolni, mert azok inkább szoftveres baromságokkat támogatnak és nem a jó minőségükről híresek.

agressiv   2011. január 20. 23:00:16

Adam:
Az vesz egy hangkártyát, és moddolja, az alaplapit pedig nem használja.
Sajna a legtöbb alaplapi hangkártya kacat minőségű, így nem is éri meg, hogy azt kelljen buherálni.

audigy   2011. január 20. 22:15:43

És akinek alaplapba integrált hangkártyája van(mint pl. nekem) az ilyenkor mit csinál?

ADAM   2011. január 20. 21:31:21

Amikor először csináltam ilyet én is remegő kézzel kezdtem el, aztán rájöttem, hogy nincs benne semmi extra, ha nem számolom bele a nyák elkészítését kb 20 perc alatt össze lehet dobni. Az egyetlen ami gondot okozott az az SMD op amp-ok leszedése volt, de rájöttem, hogy két oldalról két pákával simán le lehet szedni.
Egy nagyító jól jöhet még meg nehéz észrevenni a vezetősávokat.

agressiv   2011. január 20. 19:40:02

Így elöljáróban:
Másrészt, szerintem azért ez nem az egyszerű kategória (még ha az áramkör maga az is), de megbolygatni egy gyári felületszerelt hangkártyát már tutkó nem "egypöttyös" nehézségi fok.
Minden esetre, az ötlet tetszik, én is szoktam hasonlóan barbárkodni...

BEMcorp   2011. január 20. 18:34:20