Erősítők, előerősítők

Tranzisztoros, A-osztályú erősítő


Az alább bemutatott kapcsolás nem saját agyszüleményem, egy már meglévő kapcsolás (radikálisan) módosított változata a saját ízlésem szerint. Kimenő teljesítmény 5-7W körüli, de ez ne tévesszen meg senkit, lehet vele házibulizni egész nyugodtan. Aki eddig csak IC-s erősítőket hallgatott, annak garantáltan leesik az álla, ha ezt meghallja! Hangja a megfelelő beállítás után erősen közelít a csöves cuccok felé, hallás alapján leginkább a közép, és magas tartományt tudja szépen előadni. Egy egyszerű dipól-hangfalpárral használom, legszebben a jazz és blues, soft rock zenékhez dukál, bár egy zárt dobozzal kipróbálva a basszusosabb elektronikus zenéket is szépen kiadja. Röviden ennyi, most lássuk a kapcsolást.


Az erősítő:
Az eredetiben a végtranzisztorok BD439-ek voltak, ezeket BD243C-s tranyókra cseréltem. Ezek jobban bírják a strapát, nagyobb teljesítményre képesek, és kevésbé torzítanak az elődeikkel szemben. Fontos, hogy válogatott tranyókkal kell építkeznünk! A nagyteljesítményű ellenállások eredetileg 0,5W-os volt, jelen esetben 10W és 2W-os. A tranyók is nagyobb bordákat igényelnek, mint az eredetiben, ezeket elég macerás megválasztani, ugyanis a cuccnak akkor van a legszebb hangja, mikor a bordák annyira melegek, hogy épp még kézzel kényelmesen elviseljük, kb 15 perc után. Ha túl nagy a borda, akkor kevésbé érvényesül a térhatás a zenében. Jó megoldás még egy AMD processzorokhoz használatos borda a ventillátorral együtt, bár ehhez külön tápellátás szükséges. Szívünk joga eldönteni, de kis helyen úgysem fogjuk megúszni:)
A másik fontos dolog a nyugalmi áram, és féltápfesz beállító trimmerek. Javasolt a precíziós, kis csavarral ellátott, zárt trimmerek használata. A nyugalmi áram 700mA, ezt az P1-el, a féltápfeszt az P2 trimmerrel állítjuk be. Külön érdekesség a söntös hangerőszabályozó, mely dinamikus, szinte örökéletű, recsegésmentes hangerőváltást biztosít, így gyenge potival is nagyszerűen megépíthető.


A tápegység:
35VA, 18V-os trafó, 37600uF pufferkondi, plusz egy fojtó, amit tapasztalati úton, egy 1x2x8 cm-es lemezelt vasmagra, 1mm-es, 30m hosszú, lakkozott trafóhuzalból tekertem. Ez a fojtó elbírja a nyugalmi áramot mindkét oldalra, de ha monóblokkot csinálunk, akkor fojtónak elég 0,75-ös huzal, 0,5x2x8 cm-es vasmagra. A vasat régi mikrosütő trafó I-lemezéből csinálhatjuk, én ebből dolgoztam. A legvégén egy bordára szerelt 24V-os stabkocka, hidegítve egy 100nF-os kondival. A trafóból kettő kell a sztereóhoz, a táp többi része elegendő mindkét csatornához. A puffereket 8db 4700uF-os kondiból fűzhetjük, ha nem kapunk nagyobbat.
Az erősítőhöz tervezett kapcsolóüzemű tápegység ide kattintva látható.
Nézettség:

Szint:
  

Szavazat:

Készült:
2011. június 21. 14:50

Vélemény:
93

Szavazat:
19

Mai látogató:
4

Utolsó látogatás:
Ma 04:13:16

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
4,2
19
  11  ★★★★★
  4  ★★★★
  2  ★★★
  1  ★★
  1  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

Sziasztok!
Szerintetek ki tudnám használni enneka az erősítőnek a jó tulajdonságait laptop hangkártyáról Orion HS282 hangfalakkal? Egy Videoton AIDA rádióerősítőt használok, de nem vagyok elégedett a hang tisztaságával.

gyula   2015. augusztus 11. 12:24:44

Heló!
Tényleg igazad van László, hírtelen stab IC-re nem is gondoltam. De tényleg ez a legjobb megoldás, vagy még azt is lehet, hogy csinálni egy fordulatszám szabályozót ami elviseli a 19voltot, vagy egy PC tápból kitermeltet átalakítani úgy hogy bírja a 19voltot (átalakítás alatt a passzív alkatrészek értékének változtatását, ill az aktív alkatrészek megfelelő megválasztását értem a 19volthoz vagy annyi feszültséghez amiről éppen hajtjuk az erősítőt).
Üdv.:István

istyukiraly   2015. augusztus 10. 07:44:21

Kedves istyukirály! Én a helyedben a tápra a 7812-t tenném be a PC ventilátornak, ami bőven elbírná árammal, vagy a 317-es szabályozható stab. IC-t.Ezekre megoldásokat találsz itt is valamelyik oldalon.

Katona László   2015. augusztus 09. 21:39:56

Gondoltam, hogy rövidzár ellen véd, de mint mondtam és ahogy a nyákterven és a kivitelezésen is láccik, hogy én a 47k-s potit is elhagytam, csak a féltápfesz és a munkapont állító maradt meg. Szóval nekem nincs rövidzár. Ma kipróbáltam párhuzamosan (egy tápról) kötni az erősítővel egy pc ventillátort, de csak próbára (kb 20 másodpercre mert ugye az 12voltos és a 19volt nem tesz neki jót) és egész jól ment az erősítőnek meg se kottyant nem torzult nem csinált semmit szólt tovább, szal egy előtéttel vagy hőfok szabályozóval meg lehet oldani egy tápról a hűtést, már ha a tápegység bírja a terhelő áramot, bár egy pc venti fél ampernél többet nemigen vesz fel (általában 100-300mA körül van az áramfelvételük) legalább is nem láttam még olyat, de nem mondom, hogy nem létezik olyan.

istyukiraly   2015. augusztus 08. 21:33:26

A 47k ellenállás plusz a poti egy söntös típusú hangerőszabályozót alkot. Ha az ellenállás nincs bent, a potival rövidre zárhatod az előerősítő, vagy bármilyen jelforrás kimenetét, amit erre az erősítőre kapcsolsz..így a jelforrásod valószínűleg elfüstöl, (az erősítő megmarad, de zene nélkül nem sokat ér) tehát óvatosan a módosításokkal!

zenobia88   2015. augusztus 08. 18:21:51

Nincsmit gyula. Megvallom én mikor elkezdtem építeni ezt az erősítőt kételkedtem, hogy vajon mi lesz belőle, mert egész nyáron azzal szenvedtem, hogy különböző tranzisztoros HF erősítőket epítgettem nemsok sikerrel, de most jött ez számomra mint egy megváltás és csalódni nem csalódtam mert szép hangja van, szóval csak ajánlani tudom. Már csak egy aktív szűrő kellene egy egyszerű végfokkal, a végfokkal azzal nincs gond azt építek, de az aktív szűrőkkel nagy problémáim vannak, mert nagy a jel veszteség ez által nagyon halk még egy 174 wattos hifi elé kötve is pedig olvastam, hogy az aktív szűrőknek épp ez az előnye, hogy kicsi a jel veszteség, kipróbáltam már egy jópár áramkört, mondjuk azt nem tudom, hogy nem e az a gond, hogy a szűrőben lévő kondik kerámiák, mert ezeket használtam, és fólia kellene bele?

istyukiraly   2015. augusztus 07. 11:11:44

Köszi Istukirály! Én is kedvet kaptam, hogy megépítsem ezt az erősitőt.

gyula   2015. augusztus 07. 10:17:41

Lemaradt. Hűtésnek számítógép alaplap északi híd hűtőit használtam.

istyukiraly   2015. augusztus 07. 00:07:49
hűtés.jpg
hűtés (2).jpg

A kimenő teljesítményről annyit, hogy megvan az a 15-25 watt amit ráírtam, merthogy ugye én 47k-t elhagytam a bemenetről, hogy a jel útjában ne legyen semmi korlátozás. Szal nem értem, hogy minek az a 47k oda, talán túlvezérlés ellen, igaz nekem is egy kicsit torzít a végkivezérléshez közeledve, de a munkapont állításával ez is kiküszöbölhető, na mindegy én kihoztam belőle a maxot. Köszönöm a feltöltést.

Üdv.:István

istyukiraly   2015. augusztus 07. 00:00:21
eleje, jelek,feliratok.jpg
hátulja, potik feliratozva.jpg

Hali!
Tegnapelőtt elkészült hát mit mondjak nem a legszebb de egynek megteszi. A hűtés az elég jól bírja, mondjuk az egyik az egy kicsit jobban melegszik mint a másik, de sebaj. A tranyók úgy melegednek ahogy a leírásban van, hogy épp még kézzel elviselhető. A hangjába szinte beleszerettem, nagyon szép tiszta. Tápnak egy laptop adapterét használom ami 19voltos és 3,42amper terhelhetőségű.

istyukiraly   2015. augusztus 06. 23:50:05
alja.jpg
alja, infókkal ellátva.jpg
belseje.jpg