Erősítők, előerősítők

Tranzisztoros, A-osztályú erősítő


Az alább bemutatott kapcsolás nem saját agyszüleményem, egy már meglévő kapcsolás (radikálisan) módosított változata a saját ízlésem szerint. Kimenő teljesítmény 5-7W körüli, de ez ne tévesszen meg senkit, lehet vele házibulizni egész nyugodtan. Aki eddig csak IC-s erősítőket hallgatott, annak garantáltan leesik az álla, ha ezt meghallja! Hangja a megfelelő beállítás után erősen közelít a csöves cuccok felé, hallás alapján leginkább a közép, és magas tartományt tudja szépen előadni. Egy egyszerű dipól-hangfalpárral használom, legszebben a jazz és blues, soft rock zenékhez dukál, bár egy zárt dobozzal kipróbálva a basszusosabb elektronikus zenéket is szépen kiadja. Röviden ennyi, most lássuk a kapcsolást.


Az erősítő:
Az eredetiben a végtranzisztorok BD439-ek voltak, ezeket BD243C-s tranyókra cseréltem. Ezek jobban bírják a strapát, nagyobb teljesítményre képesek, és kevésbé torzítanak az elődeikkel szemben. Fontos, hogy válogatott tranyókkal kell építkeznünk! A nagyteljesítményű ellenállások eredetileg 0,5W-os volt, jelen esetben 10W és 2W-os. A tranyók is nagyobb bordákat igényelnek, mint az eredetiben, ezeket elég macerás megválasztani, ugyanis a cuccnak akkor van a legszebb hangja, mikor a bordák annyira melegek, hogy épp még kézzel kényelmesen elviseljük, kb 15 perc után. Ha túl nagy a borda, akkor kevésbé érvényesül a térhatás a zenében. Jó megoldás még egy AMD processzorokhoz használatos borda a ventillátorral együtt, bár ehhez külön tápellátás szükséges. Szívünk joga eldönteni, de kis helyen úgysem fogjuk megúszni:)
A másik fontos dolog a nyugalmi áram, és féltápfesz beállító trimmerek. Javasolt a precíziós, kis csavarral ellátott, zárt trimmerek használata. A nyugalmi áram 700mA, ezt az P1-el, a féltápfeszt az P2 trimmerrel állítjuk be. Külön érdekesség a söntös hangerőszabályozó, mely dinamikus, szinte örökéletű, recsegésmentes hangerőváltást biztosít, így gyenge potival is nagyszerűen megépíthető.


A tápegység:
35VA, 18V-os trafó, 37600uF pufferkondi, plusz egy fojtó, amit tapasztalati úton, egy 1x2x8 cm-es lemezelt vasmagra, 1mm-es, 30m hosszú, lakkozott trafóhuzalból tekertem. Ez a fojtó elbírja a nyugalmi áramot mindkét oldalra, de ha monóblokkot csinálunk, akkor fojtónak elég 0,75-ös huzal, 0,5x2x8 cm-es vasmagra. A vasat régi mikrosütő trafó I-lemezéből csinálhatjuk, én ebből dolgoztam. A legvégén egy bordára szerelt 24V-os stabkocka, hidegítve egy 100nF-os kondival. A trafóból kettő kell a sztereóhoz, a táp többi része elegendő mindkét csatornához. A puffereket 8db 4700uF-os kondiból fűzhetjük, ha nem kapunk nagyobbat.
Az erősítőhöz tervezett kapcsolóüzemű tápegység ide kattintva látható.
Nézettség:

Szint:
  

Szavazat:

Készült:
2011. június 21. 14:50

Vélemény:
93

Szavazat:
19

Mai látogató:
9

Utolsó látogatás:
Ma 17:45:08

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
4,2
19
  11  ★★★★★
  4  ★★★★
  2  ★★★
  1  ★★
  1  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

4 ohmos hangfalakat lehet rá kapcsolni?

Andrasmagic   2016. június 06. 19:37:36

Van hozzá nyákrajzom, de az nincs ingyen..tervezz egy sajátot, jobban jársz vele, feltettem egy cikket a tervezéssel kapcsolatban, nézd meg, de ha nem megy, beültetési rajzokkal együtt egy tízesért elküldöm privátban..bocs, de most anyagilag szarul állok..

zenobia88   2015. december 27. 14:23:46

valakinek ehez nincs nyákrajza? azt meg köszönném

Miki199055   2015. december 27. 13:49:11

Én 19V is hajtottam és akkor is jó volt

VALAKI   2015. december 26. 12:06:33

Egy kérdésem lenne, hogy tápfesznek mennyi lehet a minimum, és mennyi a maximum? A 24V ajánlott,vagy az a totálisan megfelelő érték?
Köszönöm a választ.

temek1   2015. december 26. 11:12:03

Heló!
Na mondtam én, hogy szép tiszta hangja van, szinte csak dícsérni lehet. A burkolattal való hűtésről csak annyit, hogy ha nem lenne elég akkor, mint már írtam egy tápról elmegy egy venti (mert a laptop adapter az bírja) de a fordulatszám szabályozáshoz külön elektronika kell, na de hát attól függ, hogy mekkora helyet szánsz az egésznek, ezt te döntöd el, vagy a burkolatnak azon részét ahova a tranyók vannak szerelve azt vastagabb alúból csinálod és akkor nem kell venti.
Üdv.:István

istyukiraly   2015. augusztus 14. 22:41:03

Szia!

Megépítettem próbapanelen, tiszta hangja van, egy átlagos szobában pont elegendő a teljesítménye. Egy univerzális laptoptöltőről járatom. Későbbiekben maratok hozzá panelt és valami aluminium dobozba fogom építeni, ami egyben a tranzisztorok hűtése is lesz.

Üdv.:
Gyula

gyula   2015. augusztus 14. 12:26:35

Heló!
Hogy érted azt hogy teljes hangfrekvencia tartományra, ez mit jelent, hogy HFtartomány? Am mondom próbáld meg, hogy hogyan szól!
Üdv.:István

istyukiraly   2015. augusztus 12. 09:58:51

Szia Istukirály!
Én úgy gondoltam, hogy az egész hangsávra ezt az erősítőt használom, a többit meg rábízom a hangfalban levő egyszerű hangváltóra.
Próbáltad ezt az erősítőt a teljes frekvenciatartományra?
Üdv.:
Gyula

gyula   2015. augusztus 12. 07:35:27

Heló!
Hát Gyula én például egy 80wattos 6ohmos hifi hangfalat is szépen elhajtottam róla, szóval a te Orionodhoz szerintem jó, hát meg kell próbálni másképp nemigen tudod meg. Amúgy úgylátom, hogy ehez a hangfalhoz különböző kiegészítő áramkörök is vannak mint pl hangváltó https://www.google.hu/search?q=orion+hs+282&biw=1024&bih=600&source=lnms&tbm=isch&sa=X&sqi=2&v De amúgy hogyan szeretnéd használni, mint közép sugárzó vagy mint magas, mert egy magas sugárzóval szép tisztán adja a vokálokat szinte tényleg mint egy csöves cucc, de középnek se rossz. Mély sugárzónak kár lenne egy ilyen szép tisztahangú erősítőt használni, oda inkább B vagy D osztályút érdemes. Ja és ajánlom, hogy úgy építsd meg ahogy én (már csak azért hogy a maxot hozd ki belőle) hogy 47k-t a bemenetről és P3-at elhagyod (persze akkor külön hangerő szabályozó kell) az előzőekben leírtam és a nyák terv is szemlélteti, de ha nem is úgy építed készre akkor legalegalább próbapanelon próbáld ki.
Üdv.:István

istyukiraly   2015. augusztus 11. 17:46:42