Erősítők, előerősítők

Tranzisztoros, A-osztályú erősítő


Az alább bemutatott kapcsolás nem saját agyszüleményem, egy már meglévő kapcsolás (radikálisan) módosított változata a saját ízlésem szerint. Kimenő teljesítmény 5-7W körüli, de ez ne tévesszen meg senkit, lehet vele házibulizni egész nyugodtan. Aki eddig csak IC-s erősítőket hallgatott, annak garantáltan leesik az álla, ha ezt meghallja! Hangja a megfelelő beállítás után erősen közelít a csöves cuccok felé, hallás alapján leginkább a közép, és magas tartományt tudja szépen előadni. Egy egyszerű dipól-hangfalpárral használom, legszebben a jazz és blues, soft rock zenékhez dukál, bár egy zárt dobozzal kipróbálva a basszusosabb elektronikus zenéket is szépen kiadja. Röviden ennyi, most lássuk a kapcsolást.


Az erősítő:
Az eredetiben a végtranzisztorok BD439-ek voltak, ezeket BD243C-s tranyókra cseréltem. Ezek jobban bírják a strapát, nagyobb teljesítményre képesek, és kevésbé torzítanak az elődeikkel szemben. Fontos, hogy válogatott tranyókkal kell építkeznünk! A nagyteljesítményű ellenállások eredetileg 0,5W-os volt, jelen esetben 10W és 2W-os. A tranyók is nagyobb bordákat igényelnek, mint az eredetiben, ezeket elég macerás megválasztani, ugyanis a cuccnak akkor van a legszebb hangja, mikor a bordák annyira melegek, hogy épp még kézzel kényelmesen elviseljük, kb 15 perc után. Ha túl nagy a borda, akkor kevésbé érvényesül a térhatás a zenében. Jó megoldás még egy AMD processzorokhoz használatos borda a ventillátorral együtt, bár ehhez külön tápellátás szükséges. Szívünk joga eldönteni, de kis helyen úgysem fogjuk megúszni:)
A másik fontos dolog a nyugalmi áram, és féltápfesz beállító trimmerek. Javasolt a precíziós, kis csavarral ellátott, zárt trimmerek használata. A nyugalmi áram 700mA, ezt az P1-el, a féltápfeszt az P2 trimmerrel állítjuk be. Külön érdekesség a söntös hangerőszabályozó, mely dinamikus, szinte örökéletű, recsegésmentes hangerőváltást biztosít, így gyenge potival is nagyszerűen megépíthető.


A tápegység:
35VA, 18V-os trafó, 37600uF pufferkondi, plusz egy fojtó, amit tapasztalati úton, egy 1x2x8 cm-es lemezelt vasmagra, 1mm-es, 30m hosszú, lakkozott trafóhuzalból tekertem. Ez a fojtó elbírja a nyugalmi áramot mindkét oldalra, de ha monóblokkot csinálunk, akkor fojtónak elég 0,75-ös huzal, 0,5x2x8 cm-es vasmagra. A vasat régi mikrosütő trafó I-lemezéből csinálhatjuk, én ebből dolgoztam. A legvégén egy bordára szerelt 24V-os stabkocka, hidegítve egy 100nF-os kondival. A trafóból kettő kell a sztereóhoz, a táp többi része elegendő mindkét csatornához. A puffereket 8db 4700uF-os kondiból fűzhetjük, ha nem kapunk nagyobbat.
Az erősítőhöz tervezett kapcsolóüzemű tápegység ide kattintva látható.
Nézettség:

Szint:
  

Szavazat:

Készült:
2011. június 21. 14:50

Vélemény:
93

Szavazat:
19

Mai látogató:
5

Utolsó látogatás:
Ma 04:30:50

Bejelentkezés után használható funkció!
Értékeld a cikket!

Szavazatok
4,2
19
  11  ★★★★★
  4  ★★★★
  2  ★★★
  1  ★★
  1  ★

Legújabb írás

Rádiós
   

VÉLEMÉNYEK, HOZZÁSZÓLÁSOK

A trafót egy oldalra írtam, ott van, olvasd el mégegyszer Egyébként igen, 70VA-es kell a sztereóhoz (2x35VA)
A bordát bontásból szereztem, a felületet nem tudom pontosan, annyit róla, hogy előző életében egy 50W-os AB-osztályú erőködőben funkcionált, és ezt egy oldalra értem, tehát sztereóba 2db gyárilag 50W-ra méretezett borda kell..és 50-55 fokos hőmérséklet. Pontos felületet azért nem tudok, mert az függ az anyagtól is, meg ha fújod, attól is..
Egyébként kipróbáltam 100W-os kapcsüzemű táppal, azzal dinamikusabb, de azon még dolgozok. Plusz a későbbiekben tervezek hozzá egy ventillátoros hűtést is, meg expotölcséres ládákat. És persze majd fel is rakom, kompletten. Ez az alap cucc, ezt lehet variálni, a hűtésnél még az a tapasztalatom, ha fújod, majdnem feleakkora borda kell, magyarul csökken az egész mérete. Jól leárnyékolt kapcsitáppal egy CD-meghajtó-méretű dobozba próbálom beszerelni majdan, mert sima táppal elég robosztus...

zenobia88   2011. június 23. 15:16:37

35VA-os trafót ne ajánlj 10W-os A osztályhoz.Ilyen kimenőteljesítményhez még AB osztályúhoz is kevés, ehhez legalább 70VA-es kell ami már fog tudni elég tartalékkal rendelkezni ahhoz hogy rendesen szóljon.Én is szoktam erősítőket építeni igaz AB osztályút.Ellenütemben az enyémek is pont úgy fűtenek mint ez, igaz hogy kis hangerőn jobban...........

dgdehdf   2011. június 22. 17:04:14

Egész pontosan mekkora a munkaponti hőmérséklete?Mert van akinek nem csak az arcán vastag a bőr hanem a kezén is, emiatt lehet az ami neked forró már az neki még hideg......Én úgy 55C-ra tippelek ami ideális lehet neki.Mekkora felületű bordát ajánlasz neki?

dgdehdf   2011. június 22. 16:50:07