Tápegységek

Labortáp


A tápegység elég különleges, olyan dolgot tud, amit más tápok nem igazán. Jelesül azt, hogy a kimeneti kapcsok rövidrezárásakor a kimeneten lévő árammérőről le lehet olvasni a beállított áramkorlát értékét. Tehát nem kell skálázni a potit, hiszen az érték a műszerről leolvasható. Persze, ehhez a kimenetre árammérőt kell kötni, simán, sorosan. Ez lehet beépített műszer, vagy akár külső is.

A táp 0V-tól (!!!) 30V-ig szabályozható. Az is a kapcsolás mellett szólt, hogy nem igényel segédtápot a működéshez, a nulláig való leszabályozáshoz. A P1-gyel a kimeneti 0 állítható be, letekert P2-nél. A LED1-2 a biztosíték kiolvadásakor világít. Célszerű a biztosítéktartót a készülék előlapján elhelyezni, mert úgy könnyebb az esetleges cseréje. Ha valaki spórol, az egyik 2200 mikrós kondit elhagyhatja. Az R8 értékének változtatásával nagyobb áramra is kibővíthető a kapcsolás, de akkor a Graetz-et, az áteresztő tranyót ennek megfelelően változtatni, duplázni kell. A trafó 30V 2A-es az enyémben, de nagyobb áramhoz persze ezt is növelni kell.

A fényképeken nem 2N3055 látható hanem BD249, mert azt egyből a nyákba lehet ültetni. Sokan 'eltemették' a jó öreg 723-ast, pedig nem rossz az az IC, bár olykor hajlamos megnehezíteni a dolgát a barkácsoló embernek.

Kipróbáltam az áramkorlát működését, igen alacsony áramoknál, pl. egy LED-nél is kitűnően működik, ha másik LED-et rákötök párhuzamosan, már dolgozik a védelem. Nagy áramnál sincs gond, de a hűtőfelülettel nem szabad spórolni.

A 'koronát' a kapcsolásra egy profi módon elkészített doboz adja rá.

  Nyomtatott áramkör


nyomtatott áramkör  Bejelentkezés után működő funkció!