Erősítők, előerősítők

Dinamika kompresszoros HF-előerősítő


Adatok: Ube=40mV...20V, Uki=0...1,2V, tápfeszültség 5V.

A kapcsolás szerint az OPA (LM358N egyik fele) - R5, R6, C2 visszacsatoló hálózata által beállított - AC-erősítése kb. 200-szoros. A bemenő jelet azonban az R3, R4 eleve 50%-ra csökkenti, így a fokozat ténylegesen Au=100 erősítést mutat. A műveleti erősítő előtt van azonban még egy feszültség osztó, amelynek "felső" tagját az R2, alsó tagját pedig nyugalmi állapotban az R8 által lezárt Q2, p-csatornás jFET képzi. Kis bemenő jelnél tehát marad a mintegy 100-szoros erősítés, de mihelyt az LM358 kimenő jelének értéke meghaladja a 0,6 V-ot, a pozitív félperiódusok nyitják a Q1 tranzisztort, az kezdi kisütni a C4-et és a FET is nyitni kezd: a csatorna ellenállása csökken. Ez az "elektronikus potenciométer" a kivezérléstől függően leosztja a bemenőjelet, így a kimeneti átlagamplitúdót is csökkenti. A szabályozás dinamika tartománya 50 dB. Az LM358 típusú műveleti erősítő másik csatornája köré épített ugyanilyen kapcsolással sztereó dinamika processzorrá fejleszthetjük a kapcsolást. Forrás: Hobby Elektronika 2001/8. Több bemenő forrással rendelkező HF rendszereknél (TV, rádió, CD, DVD, PC) az erősítő bemeneteire kötendő, annak érdekében, hogy mindegyik forrásból érkező jel az ideális 0,7 V jelszinten jusson erősítésre.

Akiket pl zavar, az a jelenség, amikor a reklám hangosabb mint a műsor adás a tv-ben, ezzel beinthetünk eme jelenségnek.

Mérések alapján: Ube: 0,6 V 40 Hz-nél kezd szétesni a kimenő frekvencia Ube: 0,9 V 30 Hz-nél kezd szétesni a kimenő frekvencia 20 Hz-es bemenő jelnél ahhoz, hogy torzított jel jusson kimenetre közel 3 V-ra kell emelni a bemenő jelszintet. Ube: 1 V 20 kHz felett torz a jelalak. Ube: 1,4 V 25 kHz felett torz a jelalak.